Календар афіш Миколаєва
Календар
Додати
Додати
Кабінет
Кабінет

Що насправді означає слово “КОЗАК”

Що насправді означає слово "КОЗАК"
Що насправді означає слово “КОЗАК”

Слово КОЗАК — давнє запозичення з тюркських мов. Первісно так називали людей, які відокремлювалися від свого роду, племені, держави й подавалися світ за очі в пошуках кращого життя. Козаками могли називати також невдоволених керманичем (ханом або князем) підданих, котрі вивільнялися з-під його влади й уходили в інші місця.У сучасних тюркських мовах слово означає кочівника, вільного поселенця, незалежну людину. Пор.: кримськотатарське qazaq «вільна, незалежна людина; шукач пригод, бурлака». Корінь слова той самий, що й у дієслова qazmaq «блукати, мандрувати».

Звідси ж походить і етнонім КАЗАХИ — назва тюркського народу, основного населення сучасного Казахстану. У казахському слові ҚАЗАҚ обидві літери Қ вимовляються твердо: [qɑzɑq]. Проте в українській та інших європейських мовах укоренилася вимова з кінцевим [x], напевно, щоб відрізняти тюркський народ від козаків.

У назві країни ҚАЗАҚСТАН іранський за походженням компонент -СТАН має значення «земля, місце, країна». Отже, буквально назву можна перекласти як КРАЇНА ВІЛЬНИХ ЛЮДЕЙ.

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на telegram
Telegram
Поділитися на whatsapp
WhatsApp
Поділитися на twitter
Twitter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.